Språk

Villaägare i Sundbyberg?

1 minuts lästid

Vi har frågat en erfaren mäklare vad en anslutning till Sundbybergs Stadsnät kan betyda för värdet på din fastighet. Vi fick följande svar: "En fiberanslutning är absolut positiv ur en försäljningssynpunkt."

I dagens samhälle ställs höga krav på snabb uppkoppling och det är något som köpare förväntar sig ska finnas installerat, menar Marcus Nilsson på Svenska Mäklarhuset.

Vi märker på fastigheter utan fiberanslutning att det blir ytterligare en åtgärd för köparna som gör deras flytt mer omfattande. Jag skulle uppskatta att en fiberanslutning höjer värdet på bostaden med 50.000-100.000 kronor.


Läs fler nyheter

Nyheter

2 min lästid

Testpiloterna är i gång — snart lanserar vi 10 Gbit

Den här veckan har piloten för 10 Gigabit/sekund dragit i gång hos Sundbybergs Stadsnät, med...

Nyheter

2 min lästid

Halebop lanserar bredbandstjänster hos Stadsnätet

Från och med den här veckan finns Halebop som ny internetleverantör i Stadsnätets utbud. Inledningsvis...

Nyheter

2 min lästid

Fredrik Brask ny kommersiell produktchef och projektledare på Sundbybergs Stadsnät

Sundbybergs Stadsnät har rekryterat Fredrik Brask som kommersiell produktchef och projektledare i bolaget. I rollen...

Nyheter

3 min lästid

Vad händer med fiberuppkopplingen vid elavbrott?

I veckan drabbades större delarna av Spanien och Portugal av omfattande strömavbrott där i princip...